Nie wiesz, jak stworzyć perfekcyjne CV,
a może poszukujesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie
Home-FAQ

Masz wątpliwości?

Sprawdź najczęściej zadawane pytania.

Pobieranie dokumentów i ochrona danych osobowych

1. Czy mogę przetestować Kreator zanim zakupię wybrany pakiet?

Możesz przeglądać szablony, wersje kolorystyczne i modyfikować treści w dokumencie. Jeśli chciałabyś/łbyś stworzony dokument pobrać – wtedy konieczna będzie zapłata poprzez system Przelewy24.

2. W jaki sposób mogę otworzyć wygenerowany plik PDF?

Aby otworzyć wygenerowany dokument CV w pliku PDF konieczne jest zainstalowanie na komputerze darmowego programu Adobe Reader.

3. Dlaczego nie mogę wgrać swojego zdjęcia?

Sprawdź jaki format ma wgrywane zdjęcie. Nasz Kreator wczytuje zdjęcia tylko w formacie JPG i PNG. Ważne jest również, aby zdjęcie nie przekraczało 2MB.

4. Czy mogę dodać inne sekcje w CV?

Tak, we wszystkich szablonach istnieje możliwość dodania dodatkowej sekcji. Możesz nazwać ją dowolnie.

5. Czy mogę zmienić kolejność sekcji?

Jeśli chciałabyś/łbyś aby pewne sekcje były wyżej lub niżej wystarczy, że chwycisz za nagłówek danej sekcji na szablonie i przeniesiesz tam gdzie chcesz aby się znajdowały.

6. Czy muszę uzupełniać wszystkie sekcje?

Nie, to Ty decydujesz, które sekcje chcesz uzupełnić.

7. Czy mogę wygenerować inne wersje językowe mojego CV?

Oczywiście – możesz generować swoje CV i Europass w języku angielskim i niemieckim.

8. Dlaczego nie mogę zmienić, imienia, nazwiska oraz daty urodzin?

Jest to nasze zabezpieczenie, aby użytkownik nie rozpowszechniał szablonów oraz nie generował CV dla osób trzecich.

 

9. Nie otrzymałam/łem e-maila z plikiem.

W przypadku nieotrzymywania e-maili należy sprawdzić folder SPAM konta pocztowego, ponieważ czasami nasz e-mail z linkiem aktywacyjnym lub plikiem może być tam kierowany. Jeśli mimo wszystko okaże się, że i tam nie ma e-maila napisz wiadomość z tytułem „BRAK E-MAILA”.

10. Czy moje dane są bezpieczne?

Tak, Twoje dane są całkowicie bezpieczne. Przechowujemy je na najwyższej klasy zabezpieczonych serwerach. Posiadamy stosowne certyfikaty, a serwis CV i Listy jest zgłoszony do RODO zgodnie z wymogami polskiego prawa. Nie udostępniamy Twoich danych osobom trzecim, jak i również nie będziemy Cię spamować.

11. Co się stanie z moim dokumentem (danymi) po upływie ważności konta?

Po upływie ważności konta (po 14 dniach), wygaśnie dostęp do pobierania dokumentów, a dane zostaną usunięte.

12. Przez jaki okres czasu mogę pobierać i edytować CV?

Dostęp do swojego CV bez rejestracji na podstawie unikalnego linku otrzymujesz na 14 dni od momentu zaksięgowania płatności. Możesz dzięki niemu wygenerować PDF lub edytować „nie kluczowe dane” – dane kluczowe to imię, nazwisko, data urodzenia. Wszystkie treści, które wprowadzasz są automatycznie zapisywane na Twoim koncie.

13. Czy mogę zobaczyć moje CV przed zakupem pakietu?

Możesz natychmiast oceniać efekt swojej pracy na podglądzie, jak i również śledzić procentowy postęp wykonania CV.

14. W jakim formacie dostaję CV?

Serwis generuje CV i Europass w formacie PDF. Format ten jest już standardem w wysyłaniu dokumentów aplikacyjnych do pracodawcy. Taki format pliku gwarantuje, że dokument po otwarciu będzie wyglądał dokładnie tak, jak go opracowaliśmy.

15. W jakim formacie mogę pobrać List Motywacyjny?

Serwis umożliwia użytkownikom pobieranie Listów Motywacyjnych w formacie pdf, docx.

16. Czy można pobrać wygenerowane CV tak, aby dało się je wydrukować?

Tak, CV generowane przez nasz kreator są gotowe do wydruku.

17. Czy mogę zmienić krój czcionki lub jej wielkość?

Nie. Czcionka jest integralnym elementem każdego szablonu i została do niego starannie dobrana, dlatego nie można jej modyfikować.

18. Czy po skończeniu pisania CV będę zmuszona/ny do uiszczenia opłaty?

Tak, korzystanie z kreatora jest odpłatne.

19. W jaki sposób mogę zapłacić?

Nasz serwis umożliwia przyjmowanie wpłat poprzez systemy Przelewy24. Opłacenie usługi księgowane jest w czasie rzeczywistym. Dzięki czemu niemalże od razu po dokonaniu zapłaty możesz pobierać stworzone przez Ciebie CV, Europass i zakupiony List Motywacyjny.

20. Czy mogę zapłacić sms'em lub kartą kredytową?

Niestety nie. Przyjmujemy wpłaty tylko poprzez systemy płatności internetowych Przelewy24.

21. Czy moja płatność jest bezpieczna?

Oczywiście, nasz serwis korzysta z szyfrowanego połączenia HTTPS (SSL), a transakcje obsługuje Przelewy24, który cieszy się popularnością i zaufaniem klientów w całej Polsce.

Jak stworzyć perfekcyjne CV

1. Co jest istotne w podawaniu danych osobowych?

Warto sprawdzić, czy adres, telefon i e-mail są podane poprawnie. Ewentualny błąd sprawi, że osoba odpowiedzialna za rekrutację nie będzie mogła się z Tobą skontaktować. Adres e-mail powinien mieć oficjalne brzmienie(imię.nazwisko@ a nie buziaczek@, czy twardziel@). Nie trzeba też podawać swojego stanu cywilnego – pracodawcy zgodnie z prawem nie powinno to interesować.

2. Czy muszę umieszczać zdjęcie w CV?

Nie jest obowiązkowe, ale w CV warto umieścić fotografię, gdyż z przeprowadzonych badań wynika, ze skuteczność naszego CV ze zdjęciem wzrasta o około 30%. Umieszczając zdjęcie trzeba pamiętać, że cały dokument ma zrobić wrażenie na potencjalnym pracodawcy, a nie na znajomych. Dlatego nie wolno w życiorysie umieszczać zdjęć sytuacyjnych np. z wakacji lub z imprezy. Warto pamiętać, że fotografia przed wstawieniem jej do CV musi być skompresowana. W przeciwnym razie plik będzie zbyt duży i skrzynka mailowa potencjalnego pracodawcy może go nie przyjąć. Upewnij się, że Twoja twarz zajmuje co najmniej 60% obrazu, a strój i poza są formalne. Zadbaj o jednolite tło i oczywiście nie zapomnij o uśmiechu!

3. Co napisać w profilu kompetencji?

Kompetencje to indywidualne cechy danej osoby, za pomocą których określa się jej potencjał. Dlatego warto umieścić w swoim CV informacje o naszych kluczowych kompetencjach – zwłaszcza twardych. Mają podkreślić dopasowanie kandydata do profilu stanowiska i zapewnić zwycięstwo w wyścigu o etat. Najprościej mówiąc są to konkretne cechy, których poziom można zmierzyć lub sprawdzić poprzez odpowiednie testy. Można je rozwijać poprzez naukę, szkolenia, kursy, a także pracę zawodową. Zaliczają się do nich np. obsługa kasy fiskalnej, umiejętność wystawiania faktur i koordynowania pracy magazynu. Co ważne – wpisujemy tylko te mające związek ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Nie należy natomiast pisać o cechach charakteru, takich jak pracowitość czy solidność. Po pierwsze, takie ogólniki nie robią wrażenia na pracodawcach. Po drugie, tego typu informacje podaje się w liście motywacyjnym. Informacje dotyczące kompetencji najlepiej podać w punktach.

4. Co najpierw podać wykształcenie, czy doświadczenie zawodowe?

W większości wypadków tę rubrykę umieszcza się pod danymi osobowymi. Ale jeśli mamy kilkuletni lub dłuższy staż pracy, można wcześniej napisać o swoim doświadczeniu zawodowym.

5. W jakiej kolejności należy podawać wykształcenie?

W części poświęconej wykształceniu należy zastosować układ achroniologiczny, tzn. informacje najbardziej aktualne umieścić na samym początku. Daty rozpoczęcia i zakończenia studiów powinny składać się z miesiąca i roku. Podajemy też nazwę uczelni oraz kierunek, specjalność i uzyskany tytuł zawodowy. Można też umieścić informacje o ukończonej szkole średniej, zwłaszcza jeśli zdobyliśmy w niej kwalifikacje zawodowe.

6. Co należy napisać w doświadczeniu zawodowym?

Obok wykształcenia to najważniejsza część każdego CV. W przypadku osób z dużym doświadczeniem zawodowym często informacje o poprzednich pracodawcach, zajmowanych stanowiskach i wykonywanych obowiązkach umieszcza się tuż po danych osobowych. Zasady są podobne, jak przy opisywaniu wykształcenia. Zaczynamy od najświeższych informacji, podajemy daty rozpoczęcia i zakończenia współpracy z każdym z pracodawców oraz nazwy zajmowanych stanowisk. Należy również opisać krótko, na czym polegały nasze obowiązki. Jeśli zarządzaliśmy zespołem, poinformujmy ilu podlegało nam pracowników. Warto pochwalić się sukcesami (np. wypracowanym wzrostem sprzedaży czy przychodów o 40% w ciągu roku). Tu trzeba postawić na konkretne informacje, które najlepiej podać w punktach.

7. Jakie informacje powinno się umieścić rubryce praktyki?

Doświadczeniem może być nie tylko zatrudnienie w firmach, ale także praktyka studencka, staż, wolontariat, działalność w organizacjach, partiach, stowarzyszeniach, kołach naukowych czy klubach sportowych. Zaczynamy od najświeższych informacji, podajemy daty rozpoczęcia i zakończenia praktyk. Należy również opisać krótko, na czym polegały nasze obowiązki.

8. Czy w danych osobowych musze podawać informacje dot. płci lub stanu cywilnego?

Nie musisz tutaj dawać informacji o swojej płci, dacie i miejscu urodzenia oraz stanie cywilnym.

9. Czy należy wpisać w CV wszystkie odbyte kursy i szkolenia?

Warto pochwalić się udziałem w dodatkowych kursach i szkoleniach, ale tylko jeśli mają one związek z pracą, o którą się staramy. Inaczej szkoda na to miejsca w CV. Zawsze podajemy datę i czas trwania, temat szkolenia lub kursu i piszemy, kto był organizatorem.

10. Co wpisać w rubrykę kwalifikacje uzupełniające?

Certyfikaty, uprawnienia – jeżeli posiadamy, to wymieniamy wyłącznie te, które mogą przydać się w pracy. Znajomość języków obcych – informacje na ten temat muszą być możliwie szczegółowe. Najlepiej podać stopień znajomości języka w mowie, piśmie i czytaniu. Nie warto podawać nieprawdziwych informacji, bo jeśli znajomość języka obcego jest potrzebna na danym stanowisku, pracodawca na pewno to sprawdzi. Obsługa programów komputerowych – najlepiej podać nazwę aplikacji i stopień jej znajomości. Prawo jazdy – tu wpisujemy odpowiednią kategorię.

11. Czy warto umieszczać w CV swoje zainteresowania?

Najlepiej jest, gdy nasze zainteresowania mają związek z pracą, o którą się staramy (np. motoryzacja w przypadku sprzedawcy samochodów). Jeśli jest inaczej nie ma się czym martwić. Podając informacje o swoich zainteresowaniach trzeba jednak uważać, by nie były to informacje zbyt ogólne (książka, film czy sport). Jeśli lubimy kino, napiszmy chociaż, jaki gatunek czy reżysera cenimy najbardziej. Podobnie w przypadku literatury czy sportu (tu podajemy dyscyplinę, którą uprawiamy lub którą szczególnie się interesujemy).

12. Na co zwrócić szczególną uwagę pisząc charakterystykę własnej osoby, swoje atuty?

Okazuje się jednak, że poza kompetencjami twardymi, pracodawcy cenią sobie również te miękkie, które nie zawsze są mocno zaakcentowane w ofercie pracy. To cechy psychofizyczne oraz umiejętności społeczne. Zwykle są one połączone z charakterem oraz wpisane w osobowość danej osoby. Najczęściej spotykanymi kompetencjami miękkimi są np.: umiejętność słuchania i jasnego formułowania myśli, kreatywność i innowacyjność, kultura osobista itp. Najlepiej podać wyłącznie te, które mogą przydać się w przyszłej pracy.