Masz wątpliwości?
Napisz do nas lub sprawdź pytania innych
Home-Kontakt

Masz pytania?

sprawdź FAQ lub napisz do nas

Sprawdź więcej
Najczęściej zadawane pytania
Co jest istotne w podawaniu danych osobowych?

Warto sprawdzić, czy adres, telefon i e-mail są podane poprawnie. Ewentualny błąd sprawi, że osoba odpowiedzialna za rekrutację nie będzie mogła się z Tobą skontaktować. Adres e-mail powinien mieć oficjalne brzmienie (imię.nazwisko@ a nie buziaczek@, czy twardziel@). Nie trzeba też podawać swojego stanu cywilnego – pracodawcy zgodnie z prawem nie powinno to interesować.

Czy muszę umieszczać zdjęcie w CV?

Nie jest obowiązkowe, ale w CV warto umieścić fotografię, gdyż z przeprowadzonych badań wynika, ze skuteczność naszego CV ze zdjęciem wzrasta o około 30%. Umieszczając zdjęcie trzeba pamiętać, że cały dokument ma zrobić wrażenie na potencjalnym pracodawcy, a nie na znajomych. Dlatego nie wolno w życiorysie umieszczać zdjęć sytuacyjnych np. z wakacji lub z imprezy. Warto pamiętać, że fotografia przed wstawieniem jej do CV musi być skompresowana. W przeciwnym razie plik będzie zbyt duży i skrzynka mailowa potencjalnego pracodawcy może go nie przyjąć. Upewnij się, że Twoja twarz zajmuje co najmniej 60% obrazu, a strój i poza są formalne. Zadbaj o jednolite tło i oczywiście nie zapomnij o uśmiechu!

Co napisać w profilu kompetencji?

Kompetencje to indywidualne cechy danej osoby, za pomocą których określa się jej potencjał. Dlatego warto umieścić w swoim CV informacje o naszych kluczowych kompetencjach - zwłaszcza twardych. Mają podkreślić dopasowanie kandydata do profilu stanowiska i zapewnić zwycięstwo w wyścigu o etat. Najprościej mówiąc są to konkretne cechy, których poziom można zmierzyć lub sprawdzić poprzez odpowiednie testy. Można je rozwijać poprzez naukę, szkolenia, kursy, a także pracę zawodową. Zaliczają się do nich np. obsługa kasy fiskalnej, umiejętność wystawiania faktur i koordynowania pracy magazynu. Co ważne – wpisujemy tylko te mające związek ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Nie należy natomiast pisać o cechach charakteru, takich jak pracowitość czy solidność. Po pierwsze, takie ogólniki nie robią wrażenia na pracodawcach. Po drugie, tego typu informacje podaje się w liście motywacyjnym. Informacje dotyczące kompetencji najlepiej podać w punktach.

Co najpierw podać wykształcenie, czy doświadczenie zawodowe?

W większości wypadków tę rubrykę umieszcza się pod danymi osobowymi. Ale jeśli mamy kilkuletni lub dłuższy staż pracy, można wcześniej napisać o swoim doświadczeniu zawodowym.

W jakiej kolejności należy podawać wykształcenie?

W części poświęconej wykształceniu należy zastosować układ achroniologiczny, tzn. informacje najbardziej aktualne umieścić na samym początku. Daty rozpoczęcia i zakończenia studiów powinny składać się z miesiąca i roku.Podajemy też nazwę uczelni oraz kierunek, specjalność i uzyskany tytuł zawodowy. Można też umieścić informacje o ukończonej szkole średniej, zwłaszcza jeśli zdobyliśmy w niej kwalifikacje zawodowe.

Co należy napisać w doświadczeniu zawodowym?

Obok wykształcenia to najważniejsza część każdego CV. W przypadku osób z dużym doświadczeniem zawodowym często informacje o poprzednich pracodawcach, zajmowanych stanowiskach i wykonywanych obowiązkach umieszcza się tuż po danych osobowych. Zasady są podobne, jak przy opisywaniu wykształcenia. Zaczynamy od najświeższych informacji, podajemy daty rozpoczęcia i zakończenia współpracy z każdym z pracodawców oraz nazwy zajmowanych stanowisk. Należy również opisać krótko, na czym polegały nasze obowiązki. Jeśli zarządzaliśmy zespołem, poinformujmy ilu podlegało nam pracowników. Warto pochwalić się sukcesami (np. wypracowanym wzrostem sprzedaży czy przychodów o 40% w ciągu roku). Tu trzeba postawić na konkretne informacje, które najlepiej podać w punktach.

Napisz do nas

odpowiemy na Twoje pytaniae